UA EN

23-24 квітня 2015 року у м. Києві відбулась дводенна науково-практична конференція з міжнародною участю «Методологічні та правові аспекти діагностики, терапії та соціальної допомоги при психічних та поведінкових розладах у різних вікових групах». На конференції були присутні представники більшості регіонів України. Загальна кількість зареєстрованих учасників склала 270 осіб. Крім того, з багатьма регіонами Україні було налагоджено відеозв'язок (33 точки підключення). Формат телеконференції дав змогу регіонам України брати учать в дискусії.

У конференції також взяли участь спеціалісти з Німеччини, Литви, Італії та Ізраїлю, Франції й Норвегії. В ході зустрічі обговорювались важливі питання щодо реформування галузі охорони психічного здоров'я, дитячої та судової психіатрії, а також акцентувалась увага на необхідності вдосконалення нормативно-правової бази та налагодження взаємодії між відомствами.

Урочиста церемонія відкриття конференції розпочалася з привітання головного позаштатного спеціаліста МОЗ України зі спеціальностей «Психіатрія та наркологія», д.мед.н., с.н.с., директора Українського НДІ соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України Пінчук Ірини Яківни. Також Ірина Яківна розповіла про напрямки державної політики в галузі охорони психічного здоров'я з урахуванням пріоритетів в контексті євроінтеграційних процесів та міжнародних зобов'язань України. Після чого всі учасники конференції мали змогу насолодитися класичною музикою у виконанні симфонічного оркестру «Аркі».

На зустрічі була присутня голова комітету ВР з питань охорони здоров'я Богомолець О.В., яка у своєму виступі акцентувала увагу присутніх на необхідності реформування системи надання психіатричної допомоги з урахуванням потреб сьогодення.

Також на конференції виступила Лутковська В.В., Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, яка розповіла про стан дотримання прав осіб, які перебувають в психіатричних закладах, та основні виклики, які стоять перед психіатрами і суспільством.

Цікавими були доповіді закордонних колег, які поділилися досвідом своїх країн щодо оптимізації надання допомоги психічно хворим пацієнтам та шляхами реформування галузі охорони психічного здоров'я.

Так, Бергер Хартмут, лікар-психіатр з Німеччини, розповів про етапи реформування галузі психіатрії в Європі та поділився досвідом щодо оптимізації надання психіатричної допомоги.

Доповідь Де Джіроламо Джованні, доктора медицини, доктора філософії, професора дитячої психіатрії, директора відділу епідеміології та оцінювання психіатричних служб IRCCS Центру клінічних досліджень, Італія, була присвячена організації психіатричної служби дітей та підлітків, яка базувалася на результатах Європейського опитування. Також він розповів про перспективи на майбутнє в галузі охорони психічного здоров'я.

Алгімантас Ліауседас, директор психіатричної лікарні м. Рокіскіс, Литва, поділився досвідом реорганізації судово-психіатричної служби в Литві. Увагу присутніх привернув виступ ізраїльського колеги, військового психолога, Альберта Фельдмана, який розповів про особливості функціонування системи психологічного захисту військовослужбовців в Ізраїлі та поділився досвідом надання допомоги особам, які брали участь у бойових діях.

Другий день конференції розпочався з симпозіуму, який був присвячений актуальним питанням дитячої психіатрії. Зустріч розпочав Норберт Скокаускас, професор дитячої психіатрії, секретар секції дитячої та підліткової психіатрії Всесвітньої Асоціації психіатрії, Норвегія, який свою доповідь присвятив питанням аутизму, як важливій складовій глобальної система охорони психічного здоров'я дітей.

Бруно Фалісард, доктор медицини, доктор філософії, професор дитячої психіатрії Університету Париж-Південь, Президент Всесвітньої асоціації дитячої, підліткової психіатрії та суміжних спеціальностей, Франція, звернув увагу присутніх на те, що проблеми психічного здоров'я дітей і підлітків повинні стати політичним пріоритетом кожної країни і розповів про можливі шляхи досягнення бажаних результатів.

Імплементації сучасних терапевтичних стратегій щодо розладів аутистичного спектру в Україні присвятив свою доповідь завідувач відділу психічних розладів дітей та підлітків УНДІ ССПН МОЗ України, головний позаштатний спеціаліст за спеціальністю «дитяча психіатрія» МОЗ України, к.мед.н., с.н.с. Марценковський Ігор Анатолійович. Далі програму конференції продовжив симпозіум, присвячений проблемним питанням сучасної психіатрії станів залежності. Ірина Яківна Пінчук, головний позаштатний спеціаліст за фахом «Психіатрія та наркологія» МОЗ України, д.мед.н., с.н.с., директор Українського НДІ соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, розповіла про сучасні проблеми, пов'язані з психічними та поведінкові розладами внаслідок вживання ПАР.

Також увагу присутніх привернула неймовірно цікава доповідь директора Центру з навчання та досліджень поведінки при станах залежності Каліфорнійського Університету Сан Дієго, директору відділу запобігання та лікування наркоманії офісу ООН у Відні, професора психіатрії Каліфорнійського Університету Куценка Ігоря Борисовича. Професор присвятив свій виступ особливостям та проблемам залежностей від психотропних речовин амфетамінового ряду.

Також в рамках симпозіуму була представлена доповідь керівника Українського моніторингового медичного центру з наркотиків та алкоголю МОЗ України Румянцевої Світлани Степанівни. Присутні отримали змістовну та важливу інформацію щодо імплементації державної політики по контролю за наркотиками в Україні та моніторингу ситуації з наркотичними речовинами.

Всі учасники зустрічі відзначили актуальність представлених доповідей та високий рівень організації конференції.

Матеріали конференції можуть бути цікавими лікарів-психіатрам, наркологам, судово-психіатричним експертам, психологам, сімейним лікарям, неврологам, а також працівникам соціальної ланки.